Scam na co dzień
#1
jang
Co kilka tygodni Polskę obiega nowa fala oszustw mailowych. Przestępcy najczęściej podszywają się pod instytucję budzącą nasze zaufanie, albo usługę z której korzystacie. Takie wiadomości są coraz lepiej spreparowane, na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na autentyczne.

Poniżej kilka przykładów, które najczęściej możecie otrzymać w poczcie elektronicznej. Jeżeli natknęliście się na podobne zdarzenia, zachęcam do odpowiedzi w niniejszym dziale.

Scam nigeryjski

Z napisanej łamaną polszczyzną treści dowiecie się, że nadawca wiadomości jest pociotkiem/ adwokatem/ przyjacielem naszego krewnego, który wiele lat temu wyjechał za granicę (najczęściej do Afryki). Nazwiska krewnego nie będziecie kojarzyć, ponieważ on nigdy nie istniał.

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.



Wsparcie techniczne Microsoftu


Oszustwo rozpoczyna infekcja komputera przez zagrożenie rozprowadzane zazwyczaj jako dodatek do aplikacji wyświetlających reklamy tzw. adware. Program blokuje urządzenie (podobnie jak zagrożenia typu ransomware) i wyświetla fałszywe okno aktualizacji systemu Windows. Oczywiście robi to na tyle sprytnie, że odbywa się to przy kolejnym uruchomieniu komputera. Komunikat na ekranie informuje, że klucz naszej licencji Windows wygasł i koniecznie musimy się skontaktować telefonicznie ze wsparciem technicznym Microsoftu. Dzwoniąc pod podany numer nie kontaktujemy się oczywiście z supportem ale z oszustami, którzy żądają 250 dolarów za odblokowanie naszej maszyny, sugerując nam, że to zwykła usługa ale wykonywana jest odpłatnie. Warto zaznaczyć, że sama firma Microsoft przestrzega przed telefonami z żądaniem opłaty za rzekomą pomoc techniczną od osób, które podają się za jej pracowników lub partnerów.



Uszkodzenie lub szyfrowanie danych i żądanie okupu.
Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

DHL w specjalnym komunikacie informuje o bezprawnym wykorzystywaniu przez oszustów nazwy marki. Firma opisuje treść wiadomości i wskazuje, że pojawia się w niej konieczność dostarczenia do DHL dodatkowych informacji w celu odebrania przesyłki. W mailu jest zamieszczony załącznik lub odsyłający do niego link. Konsekwencje kliknięcia lub pobrania proponowanych załączników mogą być bardzo poważne. W wyniku ataku szkodliwego oprogramowania, hakerzy mogą trwale uszkodzić dane, które znajdują się na naszym komputerze. Uruchomienie załączników może spowodować również uaktywnienie programu szyfrującego dysk i wyłudzającego pieniądze. Podobnie działo się w przypadku ataków z użyciem maili przypominających wiadomości od Poczty Polskiej.



Poczta Polska
Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Dostajecie maila, że kurier nie dostarczył wam przesyłki o danym numerze, ponieważ nikogo nie było w domu. A dalej: Poczta będzie utrzymywać przesyłkę przez kolejnych 7 dni, ale za każdy dzień pobierze opłatę w wysokości 50 zł.



Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji
Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Nadawcą jest Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji przy ulicy Świętokrzyskiej 30, 00-116 Warszawa. Zawarto w nim formularz wpłat, obligujący do zapłacenia płatności za usługi RTV w kwocie 194,75 zł. Po weryfikacji okazało się, że zarówno strona internetowa oraz adres podany w piśmie nie istnieją.
Dokument został przygotowany fachowo. Autorzy powołują się w nim m.in. na Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zawarty w bankiecie wpłaty termin płatności to 9 września, a zatem zaledwie kilka dni po otrzymaniu fałszywej korespondencji.



Instytucje bankowe

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Kliknięcie na link z maila prowadził na fałszywą stronę banku (bez https, czyli połączenia szyfrowanego), gdzie użytkownik był proszony o podanie danych dostępowych do konta. A tu przestępcy mogli je łatwo przechwycić.



Fałszywe faktury za usługi telekomunikacyjne

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Netia, T-mobile i Orange, UPC, Poczta Polska i Allegro - między innymi pod te firmy podszywają się oszuści, którzy rozsyłają zainfekowane wirusem maile. Schemat jest zawsze ten sam. Internauta dostaje na swoją skrzynkę mail z fakturą za ostatni miesiąc. Znajduje się w niej m.in. fikcyjny numer konta abonenckiego, bo list wysyłany na "chybił-trafił"może otrzymać też osoba nie korzystająca z usług konkretnej sieci. Do zapłaty jest zwykle od 80 do 170 złotych.




Firmy windykacyjne

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Oszuści próbują podszywać się już nie tylko pod banki, ale również pod firmy windykacyjne. Polacy otrzymywali już wezwania do zapłaty wysyłane rzekomo przez firmę Kruk. Maile były świetnie spreparowane i informowały tylko, że w załączniku znajduje się przedsądowe wezwanie do zapłaty.




Sprzedaż przez internet

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Mail informuje o próbie logowania na konto z kilku różnych adresów IP. W związku z tym prosi o powtórne zalogowanie i potwierdzenie danych. Użytkownik zwykle jest przekierowywany na fałszywą stronę, łudząco podobną do strony logowania Allegro.



Oferty pracy

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

W internecie nie brakuje oszustów, którzy szukają naiwnych, aby im wmówić, że można szybko, prosto i lekko zarobić duże pieniądze. Jeśli ktoś dostaje takie teksty za pośrednictwem poczty elektronicznej, niech się upewni, czy po drugiej stronie komputera nie siedzi pazerny oszust. Ten e-mail jest nietypowy - nie ma w nim większych potknięć językowych. Natomiast podstępne listy, które dostajemy, pisane są przeważnie łamaną polszczyzną, co sugeruje, że albo tworzą je cudzoziemcy, albo są tłumaczone na polski za pomocą translatora, czyli automatu, który nie uwzględnia niuansów językowych i różnych znaczeń pojedynczych słów.



Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm

Zaloguj się lub zarejestruj się żeby zobaczyć ukrytą zawartość.

Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm - pod taką nazwą kryje się klon znanego sposobu na wyłudzenie pieniędzy od przedsiębiorców. List z informacją o wpłacie za wpis do nieistniejącego rejestru dostają firmy, które właśnie rozpoczęły działalność. To pułapka znana od wielu lat, która co jakiś czas przybiera nowe formy. Kilka firm działających na terenie kraju podszywa się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest jedynym rządowym spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Wpis do tej bazy jest bezpłatny. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą się jednak złapać na różnego rodzaju klony.
[Obrazek: moderator2.png]
Odpowiedz
#2
robin125
Dzęki
Odpowiedz
#3
Nyguss26
dzieki
Odpowiedz
#4
piwodex
Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Odpowiedz
#5
Olczes96
thxxxxx
Odpowiedz
#6
yaroy
Dzięki
Odpowiedz
#7
afdi
dzieki
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości